نقد و بررسی قسمت 1و 2 سریال The Rings of Power

نقد و بررسی قسمت اول سریال The Lord of the Rings
سریال The Lord of the Rings
نقد و بررسی قسمت یکم، جی. آر. آر. تالکین (J. R. R. Tolkien)، استودیو آمازون
 

 

بالاخره پس از گذشت چند ماه انتظار، قسمت اول سریال سریال The Lord of the Rings منتشر شد. این سریال توسط استودیو آمازون عرضه شده و نویسنده آن جی. آر. آر. تالکین (J. R. R. Tolkien) است. البته که منتقدان در نقد و بررسی قسمت یکم این سریال نظر های متنوعی داشتند. به عقیده اکثر آنها قسمت اول این سریال قسمتی زیبا، جذاب و بی نقص بود. بازیگر ها عالی عمل کردند و محیط و دکوراسیون هم در بهترین حالت خود قرار داشت. جدا از همه موارد گفته شده، قسمت یکم این سریال به تنظیم داستان اختصاص دارد. از آنجایی که سریال در دوره دوم اسطوره های اختراعی تالکین قرار دارد، قسمت اول و دوم به دوره اول اسطوره ها می پردازند.

سریال The Lord of the Rings

آماده سازی داستان و دنیای سریال The Lord of the Rings در دو قسمت اول

پس در نتیجه، منتقدان در نقد و بررسی قسمت یکم از این مسئله نقد کرده اند که چرا قسمت اول فقط به طراحی دنیا و داستان پرداخته است. در این قسمت ما پنج ملیت از چهار نژاد مختلف را مشاهده کردیم. الف های نولدوریان، الف های سیلویان، مرد های سرزمین جنوبی، هارفوت ها و دوارف ها پنج ملیتی بودند که ما با آنها آشنا شدیم. هر کدام از این ملیت ها یک سری ویژگی های خاص همچون لهجه، گوش، لباس و قد خاص دارند.

در این قسمت ما مشاهده کردیم که دورف ها از الگوی جهان ریس پیروی می کنند و با لهجه اسکاتلندی صحبت می نمایند. الف ها بیشتر به مردم انگلیسی زبان اشاره دارند و با زبان انگلیسی غیر رسمی صحبت می نمایند. مرد های سرزمین جنوبی با لهجه انگلیسی شمالی صحبت می کنند. به احتمال زیاد تالکین لهجه صحبت این نژاد را الهام از استارک های وینترفل ایجاد کرده است. به صورت کلی هر کدام از این ملیت ها با یک داستان خاص به سریال وارد می شوند. در قسمت اول و دوم ما مشاهده می کنیم که این نژاد ها چه ویژگی های مثبت و منفی را در خود جای داده اند.

داستان قسمت اول این سریال

به صورت کلی داستان این سریال چند هزار سال قبل از داستان فیلم ارباب حلقه ها رخ می دهد. شخصیت اصلی سریال The Lord of the Rings یک جنگجوی الف می باشد که قصد شکار Sauron را دارد. Sauron یکی از فرمانده های ارتش شکست خورده پادشاه تاریکی است. گالادریل که قهرمان داستان است، قصد دارد انتقام خواهر و برادرش را بگیرد و یک بار برای همیشه زمین های مرکزی را ایمن سازد. با اینکه او از شکست ترسی ندارد، تاریکی به دنبال فراگیر شدن است.

سریال The Lord of the Rings

ویژگی های مثبت قسمت اول سریال The Lord of the Rings

طراحی بصری فوق العاده را می توان به عنوان مهم ترین ویژگی سریال The Lord of the Rings شناسایی کرد. به صورت کلی طراحی جلوه های بصری در این سریال شباهت های زیادی به سه گانه The Rings of power دارد. از شهر های الفی گرفته تا روستای هارفوت، همه تصاویر با جلوه های بصری فوق العاده زیبا ترکیب شده اند. ترکیب این جلوه های بصری با لباس های مبدل جذاب و زیبا توانسته جذابیت این سریال را دو چندان کند. ولی که شما برای اولین بار این سریال را مشاهده می کنید، متوجه می شوید که جی آر آر تالکین به دنبال خلق یک اثر فوق العاده بوده است.

جدا از داشتن ویژگی های بصری فوق العاده، در قسمت اول سریال The Lord of the Rings ما شاهد قدرت بازیگران هم بودیم. مورفید کلارک که به عنوان گالادریل جوان در سریال حضور دارد، خیلی راحت نگاه همه را به خود خیره کرده است. خیلی از طرفداران این سریال، شخصیت گالادریل را در کتاب های تالکین یا در سه گانه جکسون دیده اند. به صورت کلی انتخاب بازیگر در این سریال به بهترین شکل ممکن صورت گرفته است. از آنجایی که این سریال را می توان به عنوان یکی از مورد انتظار ترین سریال های دنیا شناسایی کرد، تیم تولید آن وقت زیادی را صرف طراحی ویژگی های بصری نموده اند.

سریال The Lord of the Rings

جمع بندی نهایی

به صورت کلی از نظر منتقدین، قسمت اول این سریال نمره 7 از 10 را می گیرد. سریال The Lord of the Rings با داشتن جلوه های بصری زیبا و طراحی داخلی فوق العاده می تواند طرفداران قدیمی و جدید را به دنیای زمین میانی وارد کند. طرفداران تالکین نظرات مثبتی در مورد ویژگی های این سریال داشته اند. حتی با اینکه این سریال در مقایسه با کتاب های تالکین تفاوت های خاصی دارد، باز هم چشم طرفداران را به  خود خیره کرده است. به صورتی که حجم گسترده ای از طرفداران نسبت به دریافت و مشاهده این سریال اقدام نموده اند. اگر به جای پرداخت به گذشته، این قسمت کمی به زمان حال هم می پرداخت، مطمئنا کیفیت نهایی کار بالا تر می رفت. البته که باید صبر کنیم و ببینیم که در قسمت های بعدی این سریال داستان چگونه روایت می شود.

منابع

https://www.flickeringmyth.com/2022/09/the-lord-of-the-rings-the-rings-of-power-season-1-episode-1-review-a-shadow-of-the-past/

https://www.cnet.com/culture/entertainment/the-lord-of-the-rings-the-rings-of-power-episode-1-recap-shadow-of-the-past/

 

https://www.gamesradar.com/lord-of-the-rings-the-rings-of-power-episode-1-2-review-recap/

https://www.denofgeek.com/tv/the-lord-of-the-rings-the-rings-of-power-episode-1-and-2-review/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *